To już piąty w tym sezonie lekkoatletyczny mityngu Diamentowej Ligi. W Birmingham wystąpi aż ośmioro reprezentantów naszego kraju. Po dwoje zawodników w biało-czerwonych koszulkach wystartuje na 800 m mężczyzn. Także dwie reprezentantki wezmą udział w konkursie skoku wzwyż pań.

Rzut dyskiem i 1500 metrów

W jakich konkurencjach zobaczymy jeszcze Polaków? W rzucie dyskiem wystąpi Żaneta Glanc (OŚ AZS Poznań). Będzie to pierwszy występ Polki w Birmingham. Zawodniczka bardzo dobrze rozpoczęła sezon. Trenowana przez Jerzego Sudoła rzuciła już w tym roku 62,15. Stało się to w Dausze, gdzie od razu wypełniła minimum PZLA na mistrzostwa świata, które odbędą się w sierpniu.

Niestety w kolejnych starach Żaneta Glanc nie zdołała przekroczyć 60 metrów.

W Anglii będzie silna konkurencja. Na stracie zobaczymy najlepsze w tym roku zawodniczki. Wśród nich Chorwatka Sandrą Perkovic, mistrzyni olimpijska, świata i Europy.

Na 1500 metrów pobiegnie nasza jedyna zawodniczka w tej konkurencji - Renata Pilś. Zawodniczka Maratonu Świnoujście ma już także wypełnione minimum na MŚ, jej wynik to 4.06,00. W Birmingham będzie próbowała powtórzyć, a nawet poprawić ten wynik. Na starcie nasza zawodniczka stanie z takimi rewelacjami jak Amerykanka Jennifer Simpson, czy Holenderka o etiopskich korzeniach, Sifan Hassan.

800 merów na deser

Najwięcej emocji powinny nam dostarczyć jednak biegi na 800 metrów. Jeśli chodzi o kobiety to wystąpią wystąpią Joanna Jóźwik (AZS AWF Warszawa) i Angelika Cichocka (ULKS Talex Borzytuchom).

Top Videos of the Day

Celem będzie czas poniżej 2.01,00, to jest wskaźnik Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na Mistrzostwa Świata. Cichocka ma minimum na 1500 metrów, natomiast jeśli chodzi o dystans ośmiuset metrowy, ma jeszcze - jak sama przyznaje - trochę do udowodnienia.

Na starcie tych biegów także nie zabraknie gwiazd. Z naszymi zawodniczkami pobiegną między innymi Brytyjka Jennifer Meadows i Kenijka Eunice Sum. Nasze biegaczki będą miały szanse się wykazać. Tym bardziej, ze stać je na szybki bieg. Tym bardziej, że obsada biegu daje ku temu sposobność.

I kobiety i mężczyźni

Na tym samym dystansie wśród mężczyzn zobaczymy Adama Kszczota (RKS Łódź) i czwartego zawodnika mistrzostw świata Marcina Lewandowskiego (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL). Ten pierwszy to mistrz Europy z Zurychu, drugi, czwarty zawodnik mistrzostw świata.

Jeśli chodzi o skok w wzwyż, to w Birmingham zobaczymy Kamilę Lićwinko ((Podlasie Białystok) i Justynę Kasprzycką (AZS AWF Wrocław). Lićwinko to halowa mistrzyni świata, do czwartku liderka światowej listy z wynikiem 1.97 metra. Jednak niedawno, w Rzymie wyżej, bo 2 mery skoczyła jednak Hiszpanka Ruth Beitia. Jej jednak w Birmingham zabraknie. Za o nasza zawodniczka postara się o przekroczenie tej magicznej bariery.

Zawody w Birmingham zaczną się o 14.55 czasu warszawskiego.

Źródło (PAP)