To już piąty w tym sezonie lekkoatletyczny mityngu Diamentowej Ligi. W Birmingham wystąpi aż ośmioro reprezentantów naszego kraju. Po dwoje zawodników w biało-czerwonych koszulkach wystartuje na 800 m mężczyzn. Także dwie reprezentantki wezmą udział w konkursie skoku wzwyż pań.

Rzut dyskiem i 1500 metrów

W jakich konkurencjach zobaczymy jeszcze Polaków? W rzucie dyskiem wystąpi Żaneta Glanc (OŚ AZS Poznań). Będzie to pierwszy występ Polki w Birmingham. Zawodniczka bardzo dobrze rozpoczęła sezon. Trenowana przez Jerzego Sudoła rzuciła już w tym roku 62,15. Stało się to w Dausze, gdzie od razu wypełniła minimum PZLA na mistrzostwa świata, które odbędą się w sierpniu.

Niestety w kolejnych starach Żaneta Glanc nie zdołała przekroczyć 60 metrów.

W Anglii będzie silna konkurencja. Na stracie zobaczymy najlepsze w tym roku zawodniczki. Wśród nich Chorwatka Sandrą Perkovic, mistrzyni olimpijska, świata i Europy.

Na 1500 metrów pobiegnie nasza jedyna zawodniczka w tej konkurencji - Renata Pilś. Zawodniczka Maratonu Świnoujście ma już także wypełnione minimum na MŚ, jej wynik to 4.06,00. W Birmingham będzie próbowała powtórzyć, a nawet poprawić ten wynik. Na starcie nasza zawodniczka stanie z takimi rewelacjami jak Amerykanka Jennifer Simpson, czy Holenderka o etiopskich korzeniach, Sifan Hassan.

800 merów na deser

Najwięcej emocji powinny nam dostarczyć jednak biegi na 800 metrów. Jeśli chodzi o kobiety to wystąpią wystąpią Joanna Jóźwik (AZS AWF Warszawa) i Angelika Cichocka (ULKS Talex Borzytuchom).

Top Videos of the Day

Celem będzie czas poniżej 2.01,00, to jest wskaźnik Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na #Mistrzostwa Świata. Cichocka ma minimum na 1500 metrów, natomiast jeśli chodzi o dystans ośmiuset metrowy, ma jeszcze - jak sama przyznaje - trochę do udowodnienia.

Na starcie tych biegów także nie zabraknie gwiazd. Z naszymi zawodniczkami pobiegną między innymi Brytyjka Jennifer Meadows i Kenijka Eunice Sum. Nasze biegaczki będą miały szanse się wykazać. Tym bardziej, ze stać je na szybki bieg. Tym bardziej, że obsada biegu daje ku temu sposobność.

I kobiety i mężczyźni

Na tym samym dystansie wśród mężczyzn zobaczymy Adama Kszczota (RKS Łódź) i czwartego zawodnika mistrzostw świata Marcina Lewandowskiego (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL). Ten pierwszy to mistrz Europy z Zurychu, drugi, czwarty zawodnik mistrzostw świata.

Jeśli chodzi o skok w wzwyż, to w Birmingham zobaczymy Kamilę Lićwinko ((Podlasie Białystok) i Justynę Kasprzycką (AZS AWF Wrocław). Lićwinko to halowa mistrzyni świata, do czwartku liderka światowej listy z wynikiem 1.97 metra. Jednak niedawno, w Rzymie wyżej, bo 2 mery skoczyła jednak Hiszpanka Ruth Beitia. Jej jednak w Birmingham zabraknie. Za o nasza zawodniczka postara się o przekroczenie tej magicznej bariery.

Zawody w Birmingham zaczną się o 14.55 czasu warszawskiego.

Źródło (PAP) #bieganie