Ruch Chorzów wygrał na wyjeździe z Górnikiem Zabrze 2:0 w 105. Wielkich Derbach Śląska. Gole dla chorzowskiej drużyny strzelili Paweł Oleksy oraz Kamil Mazek. Wielkie Derby Śląska to jedne z najciekawszych pojedynków derbowych w Polsce. Dzisiejsze spotkanie rozgrywane w Zabrzu oglądało z trybun ponad 24 tysiące kibiców. Dla Ruchu Chorzów jest to 29 zwycięstwo w derbach z Górnikiem Zabrze. W historii WDŚ 35 razy padał remis, natomiast 41 spotkań wygrali piłkarze z Zabrza.

Nerwowy początek i gol do szatni

Początek niedzielnego pojedynku okazał się bardzo nerwowy, ale równie ciekawy. Piłkarze obu drużyn za wszelką cenę chcieli szybko zdobyć gola na 1:0. Po kilkunastu minutach na boisku zaczęli przeważać podopieczni Waldemara Fornalika, którzy coraz częściej gościli pod bramką gospodarzy. Po około 30 minutach gry sędzia postanowił na kilka minut przerwać spotkanie, ponieważ race zadymiły murawę. Arbiter doliczył do pierwszej części 3 minuty i wówczas padł gol dla Ruchu Chorzów. Paweł Oleksy wykorzystał zgranie Michała Koja i głową pokonał bramkarza Górnika, Radosława Janukiewicza.

Po zmianie stron emocje w spotkaniu nieco opadły, choć obie drużyny miały swoje sytuacje na zmianę wyniku. W 66. minucie bardzo blisko podwyższenia prowadzenia byli zawodnicy Ruchu, jednak Kamil Mazek z kilku metrów trafił wprost w ofiarnie interweniującego Mariusza Magierę. 10 minut przed końcem spotkania Mazek znalazł się w podobnej sytuacji, jednak tym razem 21-latek umieścił piłkę w bramce Górnika. Ostatecznie Wielkie Derby Śląska zakończyły się zwycięstwem Ruchu Chorzów 2:0.

Dotychczasowe wyniki 23. kolejki

W rozegranych siedmiu spotkaniach padło na razie 20 bramek. Najwięcej goli obejrzeli kibice zgromadzeni na stadionie w Kielcach, gdzie miejscowa Korona wygrała z Lechią Gdańsk 4:2. Bramek nie ujrzeli kibice na stadionie w Gliwicach, gdzie liderujący Piast bezbramkowo zremisował z Pogonią Szczecin. 23. kolejka Ekstraklasy zakończy się poniedziałkowym meczem Wisły Kraków z Górnikiem Łęczna Dotychczasowe wyniki 23. kolejki: #piłka nożna #Ekstraklasa

• Jagiellonia Białystok 2:1 Śląsk Wrocław
  • Piast Gliwice 0:0 Pogoń Szczecin
  • Korona Kielce 4:2 Lechia Gdańsk
  • Termalica Nieciecza 1:1 Cracovia
  • Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:1 Lech Poznań
  • Zagłębie Lubin 1:2 Legia Warszawa
  • Górnik Zabrze 0:2 Ruch Chorzów
  • Wisła Kraków - Górnik Łęczna (mecz odbędzie się w poniedziałek)