Mecz o trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w Piłce Ręcznej w Katarze zakończył się wygraną Polaków. Biało-Czerwoni zdobyli brąz pokonując przeciwników jednym punktem, strzelonym w ostatniej chwili przez fenomenalnego w tym meczu Michała Szybę. Wynik meczu Polska - Hiszpania po dogrywce wyniósł 29:28.

Michał Szyba - najlepszy zawodnik meczu o brąz

Bohaterem meczu Polska - Hiszpania został młody piłkarz z Lublina - Michał Szyba. Komentatorzy są zdania, że w spotkaniu o trzecie miejsce Szyba wypadł najlepiej spośród wszystkich meczów rozegranych w Katarze. Grał kapitalnie: strzelił 8 goli - także ten ostatni, który przesądził o tym, że Biało-Czerwoni zdobyli brąz. Szybę okrzyknięto najlepszym zawodnikiem meczu.

Internet już oszalał na punkcie Szyby. W tej chwili użytkownicy Sieci stworzyli już dziesiątki memów, w których wyrażają podziw dla tego zawodnika. Niektórzy pytają: kim jest Michał Szyba? Nic dziwnego, bo zawodnik ten w Katarze zaliczył swój debiut w reprezentacji seniorów. Jednak już wcześniej wykazywał się wielkim duchem walki. Kilka lat temu grał w juniorskiej reprezentacji, z którą wywalczył 6. miejsce na mistrzostwach świata juniorów w Bahrajnie i 12 miejsce na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Rumunii.

Jak oszacował Dziennik Zachodni, Szyba spędził na boiskach w Katarze dokładnie 2 godziny, 36 minut i 32 sekundy. Strzelił łącznie 14 goli, a skuteczność jego strzałów wynosiła 67 procent.

Mecz pełen niespodzianek

Spotkanie z Hiszpanią okazało się trudniejsze dla Polaków, niż początkowo można było zakładać. Początek spotkania był lekki, od razu Biało-Czerwoni zdobyli trzy punkty nie tracąc przy tym żadnej bramki. Potem zaczęło się robić trochę bardziej nerwowo. Świetną obroną w całym meczu wykazał się Sławomir Szmal. Pierwsza połowa skończyła się rezultatem 13:13. W drugiej połowie zaczęliśmy kapitalnie - od kilku bramek. Potem jednak spotkanie robiło się wyrównane, aż wreszcie w ostatniej chwili odrobiliśmy straty, wyrównując rezultat na 24:24 i doprowadzając do dogrywki. Ostatnie minuty drugiej połowy były tym bardziej emocjonujące, bo Michał Szyba pauzował dwie minuty, odbywając karę za nieprawidłową zmianę. Emocje sięgały zenitu w dogrywce. Kto zdobędzie bramkę? Zastanawialiśmy się wszyscy, wstrzymując oddech. Ostateczny gol wpadł do bramki Hiszpanii.

Trudna droga po podium

Aspiracje polskich piłkarzy ręcznych było bardzo wysokie. Ale nie przecenialiśmy się: Biało-Czerwoni to świetny zespół, który miał ogromne szanse na zdobycie najwyższych miejsc. Niestety grę o mistrzostwo ucięła nam reprezentacja Gospodarzy. Kontrowersji wokół katarskiej drużyny było wiele. Już sam jej skład, w którym znalazło się wielu naturalizowanych zawodników, głównie serbskich, wywołał wiele dyskusji o to, czy ten skład rzeczywiście nazwać można reprezentacją Kataru. Potem były pytania o skład arbitrów w meczu Polaków z Gospodarzami. Ile w tym prawdy, że kłodą pod nogi Biało-Czerwonych byli serbscy sędziowie w półfinałowym meczu z Katarem? Tego się chyba nie dowiemy, choć faktem jest, że popełnili oni wiele kuriozalnych błędów. Mimo to, lepiej skupić się na sukcesie naszych chłopaków, bo w końcu mamy podium, mamy wysokie trzecie miejsce. Przede wszystkim jednak, polscy szczypiorniści pokazali ogromną wolę walki i poświęcenie. Na początku była przegrana z Niemcami, potem zwycięstwo z Argentyną, Rosją i Arabią Saudyjską. Później porażka z Danią, aż wreszcie spektakularne zwycięstwa ze Szwecją i Chorwacją. Mamy z czego być dumni!